Przejdź do głównej zawartości

Job shadowing Dyrektora Szkoły Ks. Michała Orzoła

 










Podczas, gdzy uczniowie szkoły realizowali zadania erasmus+ projektu: Wir sind Europa - Dyrektor szkoły Ksiadz Michał Orzoł SAC miał możliwość realizować job-shadowing w łotewskiej szkole w Iecavie niedaleko Rygi.

Podczas mobilności miałem możliwość obserwować pracę nauczycielki uczącej przedmiotu przedsiębiorczość i wysłuchać prezentacji uczniów na temat Biznes Canvas, wysłuchać przykładów prezentacji w stylu - Elevator Speach i zapoznać się z metodą SCAMPER. Uczniowie prezentowali też swoje firmy uczniowskie – taka metoda nauczania przedsiębiorczości poprzez praktyczne działania biznesowe jest wpisana w program nauczania na Łotwie. Zajęcia z przedsiębiorczości były prowadzone częściowo po angielsku, co odzwierciedla zasadę CLILL stosowana w Łotewskiej szkole. Miałem również możliwość spotkać się i porozmawiać z nauczycielami muzyki i plastyki i dowiedzieć się jak ważną rolę przedmioty artystyczne odgrywają w edukacji na Łotwie, mogłem porównać metody nauczania tych przedmiotów w Polsce i na Łotwie. metody i sposoby oceniania na tych lekcjach  Brałem też udział w spotkaniu z Dyrektorką szkoły. Miałam też okazję do rozmów z uczniami podczas przerw w zajęciach, które obserwowałem. Brałem też udział w bogatym programie kulturalnym, zwiedzaniu Rygi, Kuldigi i wizyty w Muzeum Okupacji – gdzie dowiedziałem się wiele o przemianach demokratycznych na Łotwie jak również poznałem multimedialne muzeum, w którym uczniowie w ramach „outdoor education” mogą poszerzać swoja wiedzę. Miałem okazję uczestniczyć w praktycznych warsztatach wraz z młodzieżą w tym muzeum. Miałem też możliwość poznania metod IT nauczania w szkole, wyposażenie szkoły w sprzęt IT i obserwowanie zajęć w praktyce.

Przede wszystkim poznałem nowatorską metodę nauczania CLILL – przedsiębiorczość w praktyce – w obcym języku i metoda polegająca na zakładaniu realnych firm uczniowskich, przynoszących zyski, czasem straty. To zupełnie nowa metoda, której odpowiednika nie ma w polskim systemie edukacji. Mamy plany w przyszłym roku założenie firm uczniowskich w szkole w oparciu o doświadczenia z mojego job shadowing z Łotwy. Dobrze jest korzystać ze sprawdzonych metod. To też metoda immersji - pełnego zanurzenia w języku, jeżeli zajęcia takie mogą być prowadzone w obcym języku. Miałem okazję również poznać metody łączenia muzyki i sztuki. Muzykowanie od 1 klasy aż do klasy maturalnej – to są przedmioty obowiązkowe na Łotwie na każdym etapie edukacji. To są umiejętności, które na pewno wykorzystam w mojej szkolnej praktyce – Kultura w praktyce. Również wykorzystanie IT w edukacji w Łotewskiej szkole dało mi możliwości do rozwinięcia horyzontów i próby przeniesienia niektórych pomysłów na grunt szkolny.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Scenariusze zajęć i narzędzia IT pomocne w edukacji

Systematycznie pojawiają sie tu scenariusze zajęć, napisane przez naszych nauczycieli po kursach w ramach akredytacji - wszystkie oczywiście na wolnej licencji, zapraszamy, może jakiś pomysł kogoś zainspiruje. https://padlet.com/mkozak7/narz-dzia-it-przydatne-w-pracy-nauczyciela-sp-i-scenariusze--j7haiw8k43sm7eq7  

Mapy myśli podsumowujące pobyt w Portugalii i ankieta

  16 uczestników z Polski i 16 uczniów z Portugalii podsumowało 4 dniowe spotkanie i temat przewodni - moje hobby to moja przyszłość. Forma to mapy myśli, na których wspólnie wymienili cechy kształtowane przez swoje zainteresowania i hobby! Gratulujemy pracy i jej efektów!  Ankieta przeprowadzona wśród uczniów: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSffoC7SyTifYK8mvGWE0vsSKoiPhP1019yGYaZKQqXGdHZtNw/viewform?usp=sf_link Wyniki:

Kultura w praktyce w Portugalii

    W dniach 22-27 stycznia 2023 dziewięcioro uczniów z Pallottiego pojechało poznawać Kulturę w praktyce w Portugalii do naszej zaprzyjaźnionej szkoły w Almadzie. Wyjątkowe spotkanie, bo w portugalskiej szkole jest wiele zajęć muzycznych, plastycznych i tanecznych, do których to zajęć przywiązuje się większą wagę, niż do tych przedmiotów w Polsce. W zajęciach tych mogli uczestniczyć nasi uczniowie i wykonać wspólnie z portugalskimi i niemieckimi uczniami utwór chóralny na głosy i wspólnie zaśpiewać piosenkę, której uczyli sie przed wyjazdem - o Lauridhinia z towarzyszeniem portugalskiej gitary cavaquinho. Nasi uczniowie mieli tez okazję popróbować sztuki grania na tych gitarach. W Portugalii muzyka odgrywa dużą rolę przez całe życie więc odwiedziliśmy również Uniwersytet 3 wieku - USALMA - gdzie mieliśmy okazję muzykować wraz z seniorami - kultura i praktyczne uczestnictwo z niej przez całe życie.  Uczniowie brali udział też w lekcji plastyki, oraz w zajęciach ryzowania przy pomocy ca